Budując na posesji ogrodzenie z siatki, na stałe lub tymczasowo powinniśmy przemyśleć i policzyć kilka kwestii jak np.: ilości i typ słupków ogrodzeniowych, ich umocowanie w gruncie, a także wysokość odpowiednią do siatki. Sposób zamocowania bramy i bezpiecznego połączenia jej z ogrodzeniem siatkowym.
Bez problemu możemy dziś nabyć słupki ogrodzeniowe, oferta jest bogata a dostępność wysoka. Słupki ogrodzeniowe dzielimy na:
Słupki ogrodzeniowe dobieramy w zasadzie głównie z powodu wysokości oczekiwanego ogrodzenia od 1,25 do nawet 3 metrów wysokości. Wysokie słupki stosujemy zazwyczaj do podmurówek betonowych lub z prefabrykatów. Słupki ogrodzeniowe niskie przeważnie stosowane są do bezpośredniego betonowania w ziemi. W zależności od oczekiwań co do płotu możemy też dobierać słupki o określonej grubości ścianek profilu.
Najczęściej stosowane słupki o przekroju rury i średnicy 42 do 48 mm lub profile o przekroju prostokąta 60x40 mm. Jeżeli zdecydujesz się na słupki o nietypowym wymiarze pamiętaj, że akcesoria do ich montażu będą droższe od standardowych. Np. obejmy będziesz musiał zlecić zakładowi ślusarskiemu. Być może to dla Twojej posesji będzie lepsze lub zwyczajnie ładniejsze. Warto to rozważyć, to nie muszą być wysokie koszty!
Popularne słupki do siatek ogrodzeniowych o wysokości 150 cm mają wysokość: 200 cm albo 230 cm. Około 50 cm zatapiamy w betonie.
Zadbaj o stylistykę ogrodzenia. Dobierz kolor słupków i siatki do otoczenia. Stwórz optyczną całość, bez trudu kupisz słupki w wielu kolorach, malowanie na kolor nietypowy także nie sprawi Ci problemu. Oczywiście słupki, siatkę i akcesoria można kupić w jednakowej kolorystyce.
Niezwykle ważne elementy ogrodzenia z siatki to wsporniki - podpory boczne. Montujemy je obustronnie do słupków narożnych a jednostronnie do słupków początkowych. Wsporniki to profile lub rury, o wysokości do 2,5 m, i średnicy 42 do . Montowane są na skos do słupów przy pomocy nasadek i betonowane.
Głównym zadaniem wsporników jest stabilizacja ogrodzenia i niwelacja siły nacisku i naciągu siatki.
Zadaniem bocznych podpór jest stabilizacja płotu i przenoszenie sił nacisku, a ich ilość i usytuowanie powinny być dostosowane do wielkości działki. Na działce o wymiarach 20x30 m, montujemy 10 wsporników (2 początkowe, 8 narożnych). Dodatkowe wsporniki środkowe stosujemy przy płotach długich np. 50m, wtedy dodajemy słup ze wspornikami co ok 25 m.
Twój koszyk aktualnie jest pusty.