Lód i śnieg zalegający przy bramie przesuwnej może spowodować np. zacinanie się skrzydła bramy. Przygotujmy bramę i automatykę na zimę.
Jak dokonać samodzielnej konserwacji bramy?
Nie musimy się martwić, choć zima to trudny okres, wystarczy kilka prostych czynności aby uchronić się przed problemami z bramą w zimie.
Pamiętajmy o tym, że jeżeli mamy „słaby” napęd to brama może się przycinać z powodu śniegu i lodu. Często staramy się oszczędzić przy inwestycji na sile napędu. Jeżeli u Ciebie jest napęd o niskiej sile, musisz poświęcać bramie w zimie więcej uwagi.
Odladzanie podjazdu
Dopilnuj aby podjazd był cyklicznie odśnieżany. Przy bramach uchylnych bez zabezpieczeń otwieranie skrzydeł przy oblodzeniu może je uszkodzić.
Jeżeli masz bramę przesuwną zawsze odladzaj i odśnieżaj listwę zębatą
Fotokomórka bramy
Zaśnieżona fotokomórka nie będzie działać prawidłowo. To częsty powód dziwnego zachowania skrzydeł bramy zimą. Regularnie usuwajmy śnieg i lód z modułu.
Pamiętajmy także, że siłowniki bramy mają zakres temperaturowy pracy. Być może przy dużych mrozach warto pozostawić bramę otwartą aby nie uszkodzić siłownika. To oczywiście ostateczność, lecz warto to wiedzieć.
Elementy mechaniczne
Retoryczną kwestią jest używanie smaru. Lecz w natłoku spraw można łatwo zapomnieć o tym, aby zawiasy, „zęby”, miejsca narażone na wysokie tarcie „potraktować” smarem. Nie zaszkodzi to bramie ani zimą ani latem.