Kiedy przeprowadzasz remont ogrodzenia, warto zwrócić uwagę na stan furtki prowadzącej na posesję i na bramy wjazdowej. Jeżeli uważasz, że brama wjazdowa również wymaga wymiany, warto rozważyć komfortową i łatwą w użytkowaniu bramę elektryczną.
Najpopularniejszą alternatywą dla tradycyjnych skrzydeł rozwieranych bram są bramy przesuwne. Są one wygodne, nie zajmują dużo miejsca ani po wewnętrznej, ani po zewnętrznej stronie ogrodzenia. Dodatkowo łatwo dostosować je pod względem designu do różnych rodzajów ogrodzeń.
Coraz częściej tradycyjne bramy rozwierane są zastępowane przez ich przesuwne odpowiedniki. Bramy przesuwne nie wymagają dużego miejsca do otwierania, co sprawia, że są idealne w miejscach, gdzie jest duży ruch pojazdów lub pieszych tuż przy granicy działki. Ponadto są wygodne, gdy nie można otworzyć skrzydeł bramy w kierunku posesji.
Dodatkową zaletą elektrycznych bram przesuwnych jest wygoda użytkowania - nie trzeba wychodzić z samochodu, aby otworzyć lub zamknąć wjazd.
Przy tradycyjnych bramach rozwieranych lub rzadko spotykanych bramach przesuwnych, które nie są napędzane elektrycznie, otwieranie i zamykanie odbywa się ręcznie. Jest to jednak mniej wygodne w porównaniu z automatycznym działaniem bram sterowanych elektrycznie. Jak dokładnie działa taka brama i co jest potrzebne do jej prawidłowego funkcjonowania?
Elektryczna brama przesuwna wyposażona jest w rolki, które pozwalają jej poruszać się po szynach. Otwieranie lub zamykanie bramy jest sterowane przez silnik elektryczny, który wymaga zasilania prądem. Prąd dostarczany jest za pomocą przewodu elektrycznego.
Poza zasilaniem elektrycznym, istotna jest komunikacja radiowa, która umożliwia sterowanie bramą za pomocą pilota. Kaseta sterująca bramą jest wyposażona w odbiornik pracujący w parze z pilotem. Choć w przemyśle i budownictwie wielorodzinnym stosuje się różne rozwiązania, takie jak czytniki kart, na prywatnych posesjach najczęściej bramy wjazdowe otwiera się za pomocą pilota.
Każda brama przesuwna jest wyposażona w czujniki, które zatrzymują ją w razie wykrycia przeszkody podczas zamykania i ponownie ją otwierają. Dzięki temu zapewniają bezpieczeństwo zarówno ludziom, jak i mieniu, na przykład samochodom.
Przeważnie bramy przesuwne mają jedno skrzydło, które porusza się równolegle do ogrodzenia, zasłaniając lub odsłaniając wjazd. W przypadku, gdy długość ogrodzenia nie pozwala na umieszczenie skrzydła bramy przesuwnej na posesji po otwarciu, zaleca się zastosowanie bramy rozwieranej, również z napędem elektrycznym.
W niektórych przypadkach rozwiązaniem może być zainstalowanie dwóch bram przesuwnych, które rozsuwają się na dwie strony względem osi wjazdu. Taka opcja jest często stosowana przy bramach przemysłowych, gdy wymagane jest szerokie otwarcie (na przykład 30 metrów), ale może być dostosowana również do warunków domowych. W sytuacjach, gdzie brama rozwierana jest niewykonalna z powodu braku miejsca, można zainstalować dwie bramy przesuwne.
Kiedy nie stosować bramy przesuwnej?
Mimo wielu zalet bram przesuwnych, czasami nie nadają się one do zastąpienia tradycyjnych bram rozwieranych. Dzieje się tak, gdy ogrodzenie jest zbyt krótkie, a skrzydło bramy przesuwnej razem z przeciwwagą zajmują więcej miejsca niż światło bramy.
Drugą przeszkodą jest nierówny teren. W przypadku dużych spadków terenu równoległych do toru, po którym przesuwa się brama, brak niwelacji terenu uniemożliwia zastosowanie bramy przesuwnej. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem może być elektryczna brama rozwierana.
Twój koszyk aktualnie jest pusty.