Proces projektowania bram wjazdowych i ogrodzenia został uregulowany poprzez odpowiednie zapisy w prawie budowlanym, administracyjnym i normy techniczne, które obejmują m.in. wymiary bram wjazdowych i furtek, granice stawiania ogrodzeń czy wymogi bezpieczeństwa jakie należy spełnić przy projektowaniu i wykonywaniu ogrodzeń. Na co zatem zwracać uwagę, aby zapewnić bezpieczny i wygodny wjazd na posesję?
Projektowanie ogrodzeń i bram wjazdowych regulują szczegółowe przepisy Polskiego prawa budowlanego. Dodatkow mamy przepisy administracyjne, szereg norm technicznych i wymogi bezpieczeństwa. Normy techniczne podają np. wymiary bram czy minimalne szerokości furtek. Reasumując, w procesie projektowania bram zwracamy uwagę na szereg przepisów i wymogów.
Przepis definiujący projektowanie bram wjazdowych to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dz. U. Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami). Przepisy nt. bram wjazdowych, znajdują się w dziale II, rozdział 9. Są tam zawarte m.in. takie zapisy:
Czyli np. bramy przesuwne z napędem automatycznym. Są one uznawane za maszyny i podlegają wielu wymaganiom dopuszczającym je do użytku (norma) PN-EN 13241). Wg normy bramy wjazdowe uzbrajamy w osprzęt - adekwatny dla wybranego typu i sposobu użytkowania.
W wypadku nowych inwestycji niezbędne jest wykonanie projektu technicznego, przed wykonaniem ogrodzenia. Projekt powinien uwzględnić wymogi formalno-prawne, usytuowanie terenowe i warunki techniczne. Nieodzowny w kwestiach "terenowych" jest udział geodety.
Wszelkie związane z projektowaniem bramy działania formalne są mocno uproszczone. Udział inwestora i jego oczekiwania wobec powstającego ogrodzenia i bramy wjazdowej są podstawą do prac projektanta którego zadaniem jest uwzględnić oczekiwania i wybrać zgodne z prawem rozwiązania.
Twój koszyk aktualnie jest pusty.