Intuicyjnie wiadomo, że dla osób poruszających się głównie samochodem najbardziej komfortowe są bramy z napędem sterowanym. Ta propozycja jest wyjątkowo wygodna, ponieważ pozwala na zdalna obsługę, bez konieczności wysiadania z samochody oraz z domu. Montując taką bramę należy jednak wziąć pod uwagę przepisy prawa budowlanego.
Ogrodzenie posesji, które nie przekracza 2,2 m nie wymaga od inwestora pozwolenia na budowę. Taki dokument będzie nam potrzebny jeśli planujemy ogrodzenie o wysokości powyżej 2,20 m. Jak go uzyskać? Co najmniej na 21 dni przed planowaną budową musimy ten fakt zgłosić do odpowiedniego organu administracji (starostwo powiatowe). Jeśli w terminie 21 dni nie zostanie wydana decyzja o sprzeciwie budowy, możemy przystąpić do realizacji prac budowlanych.
Warto wiedzieć, że pozwolenie na budowę ogrodzenia wydawane jest na 3 lata.
Pierwszym i kluczowym zagadnieniem jest szerokość wjazdu - minimalnie światło bramy powinno wynosić 2,4 m. W praktyce lepiej jest jednak zaprojektować szerszą bramę wjazdową: 4 metry, a nawet 6 - jeśli wjazd z ulicy jest wąski. Warto też pomyśleć o np planowanym w przyszłości remoncie, czy większych zakupach i możliwości wjazdu na posesje większych samochodów dostawczych.
Po drugie zgodnie z przepisami budowlanymi bramy nie mogą otwierać się na zewnątrz, tak aby brama nie przekroczyła granicy działki. Progi muszą umożliwić swobodne przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym.
Kolejnym ważnym aspektem jest dobór szerokości skrzydła bramy - maksymalna szerokość bowiem wynosi 3 metry, niezależnie czy brama jest jedno- czy dwuskrzydłowa. Jeśli mamy mamy możliwość warto zamontować bramę przesuwną, która spełnia przepisy budowlane i nie zabiera miejsca na działce. Jest to także rozwiązanie najbardziej komfortowe z punktu widzenia wjazdu samochodem na posesję - skrzydła otwierające się pod kątem 90 stopni mogą to utrudniać.
Niezależnie od lokalizacji naszej działki, warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może okazać się, że określa on wiele aspektów dotyczących budowy ogrodzeń na danym terenie.
Bardzo ważna jest także odległość naszej posesji od lini jezdni. Ustawodawca precyzyjnie określa w jakiej odległości powinno znajdować się ogrodzenie:
Jeśli nasza posesja znajduje się nad wodą (rzeka, jezioro, morze) możemy zbudować ogrodzenie w odległości co najmniej 1,5 m od linii brzegowej.
Sprawdź rolki do bram naszej produkcji
Twój koszyk aktualnie jest pusty.