Każda brama wjazdowa powinna być częścią ogrodzenia i tworzyć z nim spójność. Przede wszystkim powinna być wygodna w użytkowaniu i bezpieczna. Nie bez znaczenia są również jej walory estetyczne, które powinny komponować się z całością ogrodzenia. Stojąc przed wyborem bramy skrzydłowej, czy przesuwnej najpierw powinniśmy poznać ich plusy i minusy.
Przepisy budowlane ściśle określają nam minimalną wielkość jaka powinna mieć nasza brama wjazdowa. Musi to być nie mniej jak 2,4 metra w świetle, zaś szerokość naszego wjazdu to nie mniej jak 3 metry. Ważny jest również sposób w jaki nasza brama się otwiera. Musi to być do wewnątrz posesji. Dotyczy to bram przesuwnych jak i skrzydłowych. Mechanizm jak i cała część przesuwna muszą znajdować się od wewnątrz posesji.
Na rynku dostępne są zarówno bramy przesuwne, ale także uchylne jedno i dwu skrzydłowe.
Jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań dostępnych na rynku. Spowodowane jest to wygodną w użytkowaniu konstrukcją, która bardzo dobrze sprawdza się zarówno latem jak i zimą. Najczęściej wybierana w przypadku działek szerokich i płytkich, gdzie liczy się dla nas każda zaoszczędzona przestrzeń. Brama przesuwna, ze względu na swoją konstrukcję zajmuje niewiele miejsca.
Przy bramach przesuwnych, bardzo istotne jest oszacowanie niezbędnej przestrzeni potrzebnej do przesuwania się bramy. Nasza szerokość działki nie powinna być krótsza niż światło bramy oraz jej przeciwwaga. Najczęściej spotykaną konstrukcją bramy przesuwnej jest ta samonośna. Ruch przesuwny odbywa się za sprawą szyny (profilu pół-zamkniętego) zamontowanej na bramie. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest to, gdzie brama porusza wzdłuż wcześniej zamontowanego w podłożu profilu. W obydwu przypadkach czystość szyny jest niezbędna do utrzymania prawidłowej pracy bramy.
Dominującym modelem bramy uchylnej są te dwuskrzydłowe. Wymagają one połowę mniej miejsca niż te jednoskrzydłowe. Sam ich konstrukcja jest łatwa i szybka w montażu. To rozwiązanie znane jest nam od wielu lat praktycznie w niezmienionej formie. Bramę uchylną możemy zastosować w przypadku każdej działki. Inaczej niż przy bramach przesuwnych, gdzie szerokość była dla nas znacząca.
Brama skrzydłowa, podobnie jak brama przesuwna może być wyposażona w napęd. Planując montaż takiego automatu należy zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, które może nam ograniczyć prawidłowe działanie. Automat bramy uchylnej to dwa siłowniki, których moc trzeba odpowiednio dobrać. Bramy o gęstym wypełnieniu podatne są na działania wiatru. Konieczne jest wtedy zastosowanie mocniejszych siłowników, co znacznie zwiększy ich wartość. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale kosztowne, dlatego warto przewidzieć to przy wyborze wypełnienia.
Chcąc poprawnie odpowiedzieć na to pytanie trzeba byłoby wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim takich jak: wielkość naszej działki czy zasobność naszego portfela. Jeżeli przede wszystkim cenimy sobie wygodę i funkcjonalność, to powinniśmy zacząć od analizy kształtu naszej działki. Jeżeli jest ona odpowiednio szeroka to powinniśmy zdecydować się na bramę przesuwną.
Podczas pomiarów szerokości należy brać pod uwagę światło naszej bramy oraz jej ogon, który nie może być mniejszy niż 30% światła. Jest to warunek konieczny dla prawidłowej pracy naszej bramy. Skracając bramę kosztem jej przeciwwagi narażamy się na problemy z prawidłową pracą naszej bramy.
Twój koszyk aktualnie jest pusty.